کانتر یا شمارنده دیجیتال چیست ؟

Coupling
کوپلینگ چیست ؟ و انواع آن کدام است؟
2018-05-25
Counter And Proximity Sensor
آموزش شمارش اجسام با کانتر یا شمارنده دیجیتال به همراه سنسور
2018-05-26

کانتر یا شمارنده دیجیتال چیست ؟

Counter

کانتر یا شمارنده دیجیتال چیست ؟

?  What is a digital counter

شمارنده دستگاهی است که تعداد دفعات انجام یک فرآیند را ذخیره کرده و نمایش می دهد. به وسیله این دستگاه می توان عملیات شمارش و کنترل تعداد محصولات را با دقت بیشتر انجام داد. برای کاربر شمارش یک فرآیند به صورت مکرر و به تعداد زیاد کار دشواری است در نتیجه کانتر (شمارنده) می تواند تعداد شمارش زیاد را با دقت بالا انجام دهد.

اصطلاح شمارنده (counter) از کلمه شمارش کردن یا حساب کردن (count) گرفته شده است. برای مردم راحت است که ده یا بیست جسم را به سادگی بشمارند، اما برای مقادیر بیشتر، شمارش کردن دشوار می شود. شمارنده ها وقتی به کار مردم می آیند که آن ها نیاز به شمارش دقیق داشته باشند.

Counter_1

شمارنده های دیجیتال معمولا دارای دو وضعیت مختلف کاری می باشند: در حالت اول (مد ۱) دستگاه عددی را به عنوان نقطه شمارش نهایی دریافت می کند و پس از شروع عملیات شمارش به محض رسیدن شمارنده به این عدد رله خروجی دستگاه وصل می گردد، در حالت دوم دستگاه فقط به عنوان شمارنده عمل می نماید، در این حالت دستگاه خروجی ندارد. این دستگاه ، دستگاهی بسیار پر کاربرد در صنایع تولیدی می باشد.

Counter_2

به عنوان مثال، دستگاه هایی که در گوشه خیابان ها کار گذاشته می شوند تا پیاده روهایی که منتظر ایستاده اند را بشمارند، شمارنده به حساب می آیند. آن ها یک جایگزین مناسب برای نیروی انسانی هستند چرا که آن ها دقیق کار می کنند و تعداد را در حافظه خود ثبت می کنند حتی اگر عدد و تعداد بسیار بزرگ باشد.

کنسول های بازی به صورت خودکار و دقیق تعداد دفعاتی که شما در بازی پیروز می شوید را محاسبه می کنند، اگر این اتفاق نمی افتاد یک مشکل بزرگ برای صنعت سرگرمی به وجود می آمد. دستگاه های بازی بسکتبال در پارک ها و مراکز تفریحی تعداد توپ هایی که در یک بازه زمانی مشخص وارد سبد می شوند را می شمارند.

Counter_3

به طور کلی هر شمارنده معمولاً برای اندازه گیری تکرار هر اتفاقی یا دور در ثانیه ، دقیقه ، ساعت و … استفاده می شود.

 

کاربرد کانتر یا شمارنده دیجیتال چیست ؟

? What is the use of digital counter

شمارنده ها کاربرد فراوانی در صنعت دارند یکی از کاربردهای جالب شمارنده ها در مولتی متر دیجیتال می باشد.در یک مولتی متر دیجیتال یک ولتاژ اندازه گیری می شود و به صورت عددی نشان داده می شود. درون یک مولتی متر دیجیتال تبدیل کننده A/D (آنالوگ به دیجیتال) از یک شمارنده برای تبدیل ولتاژ آنالوگ به عدد استفاده می کنند.

شمارنده ها در خطوط تولید و برای شمارش تعداد بسته های بسته بندی شده و یا تعداد قطعه ی عبوری از مقابل سنسور که به شمارنده پالس می فرستد را می توان به دقت شمارش کرد و آن را نمایش دهد.

همچنین دیگر کنترل کننده ها از جمله PLC نیز می تواند عمل شمارش را به دقت انجام دهد و خروجی مورد نظر را از آن گرفت اما امکان دارد که استفاده از PLC در بعضی از پروسه ها توجیح اقتصادی نداشته باشد.

 

نکاتی که در خرید کانتر یا شمارنده های دیجتیال باید دانست :

ولتاژ تغذیه ی ورودی

قابلیت ذخیره سازی اطلاعات

جریان مجاز رله خروجی آن

مدهای کاری شمارنده

قابلیت شبکه شدن

ابعاد آن

Contact Info

 

ایران آتونیکس آمادگی لازم جهت فروش و ارائه انواع شمارنده یا کانتر دییجیتال پیش تنظیم با کارایی و اندازه های مختلف را اعلام می دارد. جهت دریافت مشاوره رایگان هم اکنون با ما تماس بگیرید.

ایران آتونیکس
ایران آتونیکس
ما مفتخر هستیم که محصولات متنوعی را در زمینه ی برق ، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق ، لوازم و تجهیزات اندازه گیری از برندها و کمپانی های معتبر در این زمینه را گرد هم آورده ایم که مبنای آن افزایش ضریب ایمنی و کیفیت و کاهش هزینه های تولید است و همچنین در پیشرفت و توسعه ی صنعت کشور و رضایت شما سهمی کوچک اما مفید داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی کپچا به پایان رسیده است لطفا دوباره کپچا را بارگذاری کنید.