آموزش شمارش اجسام با کانتر یا شمارنده دیجیتال به همراه سنسور

Counter
کانتر یا شمارنده دیجیتال چیست ؟
2018-05-26
What is a timer
تایمر چیست ؟ انواع تایمر کدامند ؟ مصارف و کاربرد تایمر چیست ؟
2018-07-10

آموزش شمارش اجسام با کانتر یا شمارنده دیجیتال به همراه سنسور

Counter And Proximity Sensor

آموزش شمارش اجسام با کانتر یا شمارنده دیجیتال به همراه سنسور :

شمارنده دیجیتال و سنسور ها برای شمارش اجسام در صنایع زیاد مورد استفاده قرار گرفته است و در این آموزش به مبحث شمارش اجسام خواهیم پرداخت و این مورد را توسط یک شمارنده دیجیتال و یک سنسور انجام میدهیم.

شمارنده دیجیتال و سنسور یکی از ساده ترین روش های شمارش هست و همین سادگی باعث شده که در اغلب موارد که شمارش نیاز است از همین مورد استفاده شود.

برای این که ما بتوانیم تعداد یک جسم را اندازه گیری کنیم نیاز داریم که نوع سنسور خود را مشخص کنیم، که در این نوع شمارنده دیجیتال که در این آموزش مورد بررسی قرار میدهیم از سنسور القایی ac و سنسور مکانیکی یا لیمیت سوییچ ها پشتیبانی میکند.

سنسور های القایی فقط اجسام رسانای الکتریکی یا فلزات را تشخیص میدهند و اگر جسم ما غیر فلز هست و می خواهیم از این نوع شمارنده دیجیتال که در پایین مشاهده میکنید استفاده کنیم میتوانیم از سنسور های مکانیکی یا لیمیت سوییچ ها و میکرو سوئیچ ها استفاده کینم.

 

مثال زیر استفاده از شمارنده ها را در یک سیستم اتوماتیک و مکانیزه نشان می دهد:

یک خط تولید پودینگ را تصور کنید. یک سنسور فتوالکتریک محصولاتی که به پایین خط تولید می رسند را تشخیص می دهد. اگر شمارنده عدد ۳ را نشان بدهد، به این معنی است که سیگنال سنسور فتوالکتریک را سه مرتبه دریافت می کند.

Counter_4

بنابراین دکمه فشارنده، سه جعبه پودینگ را به داخل کارتن برای بسته بندی هدایت می کند. بخشی که در ادامه می آید، ترتیب ورودی، کنترل و سیگنال خروجی را در یک فرآیند بسته بندی توضیح می دهد.

Counter_5

۱- ورودی:

یک سنسور فتوالکتریک یک دستگاه ورودی است که وقتی یک شیء جلوی نور را می گیرد آن را شناسایی می کند و تشخیص می دهد. سنسور فتوالکتریک یک سیگنال به شمارنده ارسال می کند.

Counter_6

۲- کنترل:

عدد سه را روی شمارنده تنظیم کنید. شمارنده تعداد سیگنال های دریافتی از سنسور فتوالکتریک را محاسبه می کند و بعد از این که شمارنده یک سیگنال را برای بار سوم دریافت کرد یک سیگنال به دکمه فشارنده (یعنی دستگاه خروجی) ارسال می کند.

Counter_7

۳- خروجی:

وقتی که دکمه فشارنده سیگنال خروجی را از شمارنده دریافت می کند، فشارنده سه جعبه پودینگ را به داخل کارتن هدایت می کند. همان طور که مشخص است، شمارنده در هر مرحله از ترتیب ورودی، کنترل و خروجی درگیر است.

Counter_9

 یک شمارنده از پیش تعیین شده (preset counter) چیست؟ 

یک شمارنده از پیش تعیین شده یک دستگاه کنترلی است که تعداد سیگنال های ورودی را زمانی که به یک مقدار از پیش تعیین شده ورودی می رسد، محاسبه می کند و سپس یک سیگنال را برای فعال کردن دستگاه خروجی بعدی ارسال می کند.

به عنوان مثال در شکل زیر زمان بندی سیگنال های ورودی و خروجی در فرآیند بسته بندی پودینگ را مشاهده می کنیم:

توضیح نمودار زمان بندی:

۱- وقتی اولین جعبه پودینگ از سنسور فتوالکتریک عبور می کند، سنسور یک سیگنال به شمارنده ارسال می کند و عدد ۱ در شمارنده ظاهر می شود.

۲- وقتی که پودینگ بعدی از سنسور فتوالکتریکی عبور می کند، عدد ۲ ظاهر خواهد شد.

۳- وقتی که پودینگ سوم از سنسور فتوالکتریکی عبور می کند، عدد ۳ ظاهر می شود و به این خاطر که این عدد با عدد از پیش تعیین شده یکسان است، شمارنده یک سیگنال ارسال می کند.

 

Contact Info

 

ایران آتونیکس آمادگی لازم جهت فروش و ارائه انواع سنسور های القایی و شمارنده یا کانتر دییجیتال پیش تنظیم با کارایی و اندازه های مختلف را اعلام می دارد. جهت دریافت مشاوره رایگان هم اکنون با ما تماس بگیرید.

ایران آتونیکس
ایران آتونیکس
ما مفتخر هستیم که محصولات متنوعی را در زمینه ی برق ، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق ، لوازم و تجهیزات اندازه گیری از برندها و کمپانی های معتبر در این زمینه را گرد هم آورده ایم که مبنای آن افزایش ضریب ایمنی و کیفیت و کاهش هزینه های تولید است و همچنین در پیشرفت و توسعه ی صنعت کشور و رضایت شما سهمی کوچک اما مفید داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی کپچا به پایان رسیده است لطفا دوباره کپچا را بارگذاری کنید.